ПРЕДАВАЊЕ У
ЧАЧАНСКОЈ ГИМНАЗИЈИ

Чувена чачанска гимназија, која још од 1837. године, ближећи се 180-годишњици свога постојања, успешно делује, остајући верна традицијама и начелима захваљујући којима је изнедрила бројне успешне генерације, редовно, поред обавезног дела наставе, организује и трибине, гостовања и предавања којима својој културној и образовној мисији даје додатни квалитет.

Овог пута, у четвртак 8. децембра 2016, у чачанској гимназији је гостовала сарадница нашег Центра, др Александра М. Пећинар, која је промовишући своју књигу "Српско-грчки савезнички и дипломатски односи (1912-1918)'', одржала предавање посвећено теми дипломатских односа Србије и Грчке у време балканских и првог светског рата.

Ова трибина организована на иницијативу Заједнице и Дома Гимназије у Чачку, представљене овог пута од стране професора српске књижевности Слободана Николића, била је подржана и увеличана присуством потпуковника Зорана Крупежа, заменика директора и представника Медија центра "Одбрана", издавачке куће која је објавила књигу др Пећинар, а која делује у оквиру Управе за односе са јавношћу Министарства Одбране Републике Србије.

Након уводне речи којом је поздравио бројне окупљене поштоваоце културе, али пре свега слободарских традиција и славне прошлости нашег српског народа, професор Николић је представио предавача, историчара и сарадника нашег Центра, др Александру Пећинар, посебно наглашавајући њену посвећеност изучавању и промоцији српске историје и традиције на релацији између две православне земље, Србије и Грчке.

Предавање које је уследило имало је за циљ да заинтересовани аудиторијум путем слике и речи уведе у свет српско-грчких веза са почетка 20. века, коме парадоксално, како је аутор навео, "упркос упућености две земље једну на друге, у досадашњој историографији није посвећивана велика пажња".

Паралелно са причом о интересантним и значајним моментима из заједничке српско-грчке прошлости приказан је, по први пут на нашим просторима и фото и архивски материјал грчке провенијенције, на коме је представљена књига заснована.

Иако је предавање протекло уз осврт на најважније дипломатске, војне као и политичке личности и догађаје на релацији Србије и Грчке, који су пресудно одредили токове историје, не само две суседне земље, већ својим значајем утицали и на формирање нове геополитичке слике Балкана, аутор није заборавио да помене и књигу посвети нашим славним прецима и њиховим јуначким делима. Посебно свом прадеди, академику Миладину Пећинару, који је својим животним путем и учествовањем у Првом светском рату као један од 1300 каплара, можда и најбоље одлсикао развој српско- грчких веза у акутном периоду какав је био онај током Балканских, али Великог рата који је уследио.

На крају , потпуковник Крупеж је , у сажетом, али веома садржајном представљању делатности и издаваштва Медија центра "Одбрана", представио и говорио о још неколико скорашњих наслова ове куће, посебно издвајајући четворотомно издање "Војводе", посвећено великим српским војсковођама из периода коме је и описана трибина била посвећена.

|