

ПОВЕСНИ ДОГАЂАЈ У МЦХЕТИ

На дан Светог Преподобног Илариона, Светог Илариона Меглинског и Светог Висариона Исповедника, 21. октобра (3. мовембра) 2013. године Господње, древна грузинска престоница Мцхета и једнако древни Патријарашки Манастир и Саборни Храм Светицховели, многовековна усипалница грузинских Владара, били су позорница повесног догађаја, који ће бити угаони камен благополучне будућности братске Грузије, као и догађаја од изузетног значаја за православне монархисте широм света!

Овог великог и Богом дарованог дана Његова Светост и Блаженство, Г.Г. Илија II, Архиепископ Мцхете и Тбилисија, Митрополит Абхазије и Пицунде и Католикос-Патријарх Све Грузије крстио је Његово Краљевско Височанство Принца Гиоргија Багратион Багратионија Батонишвилија од Грузије, Кнеза од Мухранија, уз саслужење чак дванаесторице грузинских архијереја и више свештеника и ђакона!

По жељи Његове Светости и уз сагласност Његовог Краљевског Височанства Принца Давита Багратион-Мухранског Батонишвилија од Грузије, млади Принц је имао четворицу кумова, који су, у складу са древном грузинском краљевском традицијом, сви били мушкарци. Наиме, то су његови стричеви: Његово Краљевско Височанство Кнез Иракли Багратион-Мухрански Батонишвилија од Грузије и Његово Краљевско Височанство Кнез Гурам Багратион-Мухрански Батонишвилија од Грузије, као и г-дин Леван Васадзе (успешни пословни човек и пријатељ Краљевске Породице) и Гроф Михели Ахвледиани (почасни конзул Грузије у Краљевини Шпанији).

Поред наведених чланова грузинске Династије, Крштењу су присуствовали и други блиски сродници, као што су: Њено Краљевско Височанство Принцеза Ана Багратион-Мухрански Батонишвили (мајка Принца Гиоргија); Његово Краљевско Височанство Принц Нузгар Багратион-Грузински Батонишвили (деда Принца Гиоргија); Њено Краљевско Височанство Принцеза Леила Багратион-Грузински Батонишвили (бака Принца Гиоргија); Дона Мариа де лас Мерцедес де Зорноза и Понће де Леон (бака Принца Гиоргија); г-ђа Маја Чичинадзе (тетка Принца Гиоргија); Кнегиња Иа Багратион-Мухрански; Кнез Иракли Багратион, Кнегиња Ангелина Багратион, Кнегиња Лиа Багратион и др.

Осим тога, овај повесни догађај су својим присуством увеличали и бројни чланови Удружења Грузијског Племства, Грузинске Академије Наука, као и бројни угледници из црквеног, културног, привредног, дипломатског и политичког живота Грузије, попут: Његове Екселенције г-дина Ираклија Аласаније (министра одбране у Влади Грузије), Његове Екселенције г-дина Нодара Хадурија (министра финансија у Влади Грузије), академика г-дина Гиоргиа Квеситадзеа (председника Грузијске академије наука), г-дина Николоза Шенелаие (познатог грузинског режисера и сликара), г-дина Резоа Чихеидзеа (прослављеног режисера), пензионисаног америчког бригадног ђенерала Роналда С. Мангума (бившег старијег саветника при Министарству одбране Грузије), г-дина потпоручника Александера Волфганга Грофа фон Валингера од Шоендорфа (официра за везу Аустријске војске, гостујућег професора на Економском Факултету Државног Универзитета у Сарајеву и др), Грофа Симонија Копадзеа, пуковника Кнеза Теимураза Рема Туманишвилија и чланова Реда Орла Грузије и Бешавне Доламе Господа Нашега Исуса Христа, Реда Свете Краљице Тамар и Реда Круне Грузије из Русије, Румуније, Шпаније, Португала, Америке, Аустрије, Италије, Србије и др.

Такође, хиљаде верника и подржавалаца идеје обнове Монархије у Грузији из свих делова земље, испунили су древни Храм и његову порту, суделујући у великој радости Краљевског Дома и Грузинске Цркве.

Овом приликом, Његова Светост Патријарх је, између осталог, рекао: ''Данас је срећан дан. Данас је историјски дан. Принц Гиорги је крштен у овом Светом Храму, где су и његови преци. Данас се још једном питамо ко смо, ко смо били и ко ћемо бити. Таквог Краљевског Крштења није било од 1801, и хвала Господу, Господ је подарио снагу свом народу да ово оствари''.

Речи Свјатјејшег и Блажењејшег Патријарха ваља посматрати кроз призму његових речи, када је изјавио да жели, када се престави, да Грузији остави Цара!

Један од кумова Наследника Пртестола Грузије, г-дин Леван Васадзе, један од најутицајнијих људи у Грузији и један од најзначајнијих грузинских привредних посленика, је овом приликом, бројним представницима медија, између осталог, изјавио: ''Честитам свима. Данас је историјски дан. Наша срца су пуна радости. Наш народ и наша земља славе обнову своје државности, као и обнову независности Православне Цркве од Државе, а сада имамо и чврсту основу за обнављање уставне Монархије са Патријарховим благословом''.

Са овим у вези, није без значаја нагласити да су на нарочитом пријему, који је Патријарх Илија уприличио пар дана пре крштења за све чланове Краљевских Лоза Багратион-Мухрански и Багратион-Грузински, Његова Светост и чланови Синода Грузинске Православне Цркве, недвосмислено одредили и признали малог Принца Гиоргија за Наследника Круне Грузије, а његовог оца, Принца Давита за његовог Регента и Поглавара Краљевског Дома Грузије, чиме је свака помисао о спорењу око права наследства на Престо Грузије занавек одагната.

Управо зато је и одабран управо Саборни Храм Светицховели за место где ће се овај свештени чин обавити. Први православни дрвени Храм на овом месту је устројен још у IV веку, а садашњи велелепни Храм је грађен од 1010. до 1029. године Господње. Он је и Краљевски Маузолеј Династије Багратиона, па тамо почива и покојни деда Принца Гиоргија, Његово Краљевско Височанство Принц Гиорги Багратион-Мухрански (1944-+2008) и сви други његови преци кроз векове.

По окончању торжественог Обреда Литургијског Крштења, којег је пратио огроман број припадника ''седме силе'' из електронских и штампаних медија, свечаност је настављена у Тбилисију, у палати Винарије Багратион, где је приређен пригодан пријем за одабране званице из земље и иностранства.

Богату трпезу љубави, коју је благословио Високопречасни протојереј Микаели Попкхадзе (грузински клирик Православне Цркве у Америци), пратио је богат, традиционално грузински културно-уметнички програм, којом приликом су присутни били одушевљени и духовно нахрањени фолклорним плесовима и фасцинантним слаткопојем Фолклорног Ансамбла Грузинског Патријархата ''Басиани''.

За време обеда и пријема, одржано је неколико прелепих здравица. Подигнуте су чаше за Патријарха, Принца Гиоргија, августјејше Родитеље, кумове, за грузински народ, за Краљевину Шпанију, која је пружила уточиште Краљевској Породици током изгнанства, али и за братску Србију!

Овом приликом, по нарочитој жељи Принца Давита, г-дин Васадзе је, наздрављајући, изузетно топло говорио о братској Србији, као и о нашим новијим страдањима приликом војевања за слободу са мухамеданским и римокатоличким душманима нашег народа у Крајини, Босни и Херцеговини и на Косову и Метохији. Посебно је наглашено да Грузија, иако је била подвргнута бројним и снажним притисцима из иностранства, никада није признала нелегално проглашену независност лжедржаве Косово.

Овакав необични гест, пун љубави и пажње, истински је гануо чланове српске делегације на овом величанственом сабрању, посебно узимајући у обзир састав и профил присутних званица, као и чињеницу да слични гестови нису предвиђени уобичајеним протоколом...

Речену делегацију су чинили: г-дин Александар Протић (Витез Реда Орла Грузије и Бешавне Доламе Господа Нашега Исуса Христа и председник Политичке организације ''Трећа Србија''), г-дин Мирослав Паровић (заменик председника Политичке организације ''Трећа Србија'') и Часни отац ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић (Витез Велике Звезде Реда Круне Грузије, Витез Сенатор Великог Знамена Реда Свете Краљице Тамар, Витез Велики Официр Реда Орла Грузије и Бешавне Доламе Господа Нашега Исуса Христа, носилац Краљевске Медаље за Заслуге Краљевском Дому Грузије и Медаље Краљевске Медаље Уједињења и заменик директора Центра за Истраживање Православног Монархизма).

Није без значаја истаћи да је речена прилика и сабрање искоришћена и за успостављање чвршћих контаката са значајним чиниоцима привредног и политичког живота Грузије (али и Шпаније и других земаља), за шта у Тбилисију постоји спремност и добра воља.

Српски представници на овом повесном сабрању дугују благодарност и Његовој Светости Архиепископу Пећском, Митрополиту Београдско-карловачком и Патријарху Српском Г.Г. Иринеју (који је и сам Витез Велике Огрлице Реда Орла Грузије и Бешавне Доламе Господа Нашега Исуса Христа), са чијим су благословом предузели ово путешествије. Такође, и Краљевском Дому Грузије и Конзулату Краљевине Шпаније у Грузији, који су значајно помогли остваривању ове замисли у техничком и организационом смислу.

Његово Краљевско Височанство Принц Давит, Поглавар Краљевског Дома Грузије, јавно је изразио благодарност Патријарху и Светом Синоду Грузинске Православне Цркве и свим присутним, на учешћу у Крштењу његовог сина и наследника.

Истакао је да је реч о историјском Свештеном чину за будућност грузинског народа, јер је традиција древних Краљевских Крштења у Саборном Храму Светицховели поново васпостављена. Прошло је више од два столећа од када је грузински Патријарх крстио Краљевског Наследника Трона Грузије, што и за народ и за Државу има огроман символички значај.

О реченом сведочи и чињеница да су бројни грузински телевизијски канали емитовали вест о Крштењу, али и нарочите тематске емисије о овом повесном догађају (погледајте овде)...

Овај незаборавни догађај потврђује, добро познату, подршку Краљевском Дому Грузије, коју је у последњих десетак година, пружао Свјатјејши и Блажењејши Патријарх Илија, који је, ваистину, личност, која у овој земљи ужива неподељено поверења и љубав читавог народа без обзира на све политичке, социјалне и ине резлике и поделе, какве постоје у свим народима.

Његово вишекратно јавно и недвосмислено залагање и рад за обнављање Монархије у Грузији добро су познати, као и очинско старање још од времена када су се припадници Краљевског Дома први пут вратили у своје Отачаство, наког дугога изнанства, које је трајало пуних 86 година!

Центар за Истраживање Православног Монархизма и његов Одбор за Хералдичке и Генеалошке Студије, узели су учешћа у овом повесном догађају и тиме што је израђена нова верзија пуног грба и стандарта Његовог Краљевског Височанства Принца Гиоргија Багратион Багратионија Батонишвилија од Грузије, Кнеза од Мухранија.

На овом хералдичком и вексилолошком пројекту су сарађивали инж. Срећко М. Никитовић (носилац Краљевске Медаље за Заслуге Краљевском Дому Грузије), као хералдички уметник и Часни отац ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић, у својству хералда.

МНОГАЈА И БЛАГАЈА ЉЕТА
ЊЕГОВОМ КРАЉЕВСКОМ ВИСОЧАНСТВУ
ПРИНЦУ ГИОРГИЈУ БАГРАТИОН БАГРАТИОНИЈУ
БАТОНИШВИЛИЈУ ОД ГРУЗИЈЕ,
ПРИНЦУ ОД МУХРАНИЈА И
НАСЛЕДНИКУ ПРЕСТОЛА ГРУЗИЈЕ!
У В Е Ћ А Ј

|