
МЕЂУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА О ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

У низу манифестација којима је свечано обележена 100-годишњица од свршетка Првог светског рата, посебно место има Међународна научна конференција "Историјско-компаративна анализа операција на Солунском фронту 1916-1918", одржана под покровитељством Министарства Одбране Републике Србије, а у организацији Универзитета " Одбрана" и Школе Националне Одбране Републике Србије, одржана у Дому Гарде у Топчидеру у периоду између 5-ог и 6-ог новембра текуће године.

Њен значај огледа се не само у бројности иностраних и домаћих учесника које је окупила, већ, пре свега, у њеном дијахроничном приступу важним темама Првог светског рата, који се и у самом њеном називу могао сагледати "КОИКА 2018, Past-Present-Future".

Покривајући више важних научних сегемената и приказујући различите аспекте настајања, постојања и пробоја Солунског фронта , радом ове Конференције крунисан је напоран рад Школе Националне Одбране Србије посвећен овом значајном поглављу српске, али и светске историје.

Овом приликом сарадница нашег Центра, др Александра М. Пећинар у делу Конференције посвећеном стратегијским условима који су претходили формирању Солунског фронта, представила се радом у коме је анализирала стратегијске могућности и циљеве Грчке у светлу дипломатије Великих сила на Балкану и Блиском истоку у периоду Првог светског рата.

Након свечаног отварања међународне конференције, Министар Одбране Републике Србије, у присуству Њ. Е. Амбасадора Републике Француске у Србији, је у холу Дома Гарде у Топчидеру отворио изложбу „Историјско-компаративна анализа операција на Солунском фронту 1916-1918“, на којој је приказан и део наоружања из Првог светског рата, коришћен на Солунском фронту.

Др Пећинар је у оквиру наведене изложбе представила део одликовања свог прадеде Академика Миладина Пећинара, једног од 1300 каплара и пионира српске хидротехнике.

|