СВЕТОСАВСКА ТРИБИНА У БЕЧУ

Српско Просветно и Културно Друштво ''Просвјета'' из Аустрије је, 19. јануара (1. фебруара) 2014. године Господње, организовало предавање на тему ''Законоправило Светог Саве кроз векове'', у склопу својих традиционалних ''Духовних разговора'', који се одржавају сваке прве суботе у месецу и који представљају окосницу духовне и интелектуалне активности српске дијаспоре у Бечу.
Овога пута су предавачи били гости из Београда, чланови Струковног Удружења Правника ''Номоканон'', међу којима је и г-дин Стефан Д. Стојков, који је и председник нашег Одбора за Државотворне и Правне Студије и који је произнео своје запажено предавање на тему: ''Историјско-правни значај Номоканона Светог Саве'' (погледајте овде).

Наш уважени сарадник је, у свом обраћању, нарочито истакао колики је значај Светог Саве као утемељивача Српске Православне Цркве и као најзначајнијег и највећег српског просветитеља, а речено се најбоље огледа управо у његовом раду на доношењу овог државотворног правног зборника. Специфичне карактеристике српске срењовековне Државе, која је била заснована на хармонији Цркве, Државе и државотворног српског народа, допринеле су да овај правни споменик - темељ српске државности и Цркве – буде сачињен по византијским узорима, зборницима црквеног и световног права, али са специфичностима, које је носила особеност српске Државе. Оно што је најзначајније, а у светлу појединих одредби и материје, коју овај зборник уређује, истакнуто је да је Србија Немањића доношењем Законоправила постала правна Држава тог времена, у коме је у духу православног хришћанства, изражена социјална компонента појединих норми, као и јасно диференцирање и немешање световне власти у црквена питања, све у складу са доминирајућим начелом црквено-државне симфоније.

Публика, окупљена у просторијама Српске Православне Црквене Општине у Бечу, тј. у свечаној сали Храма Светог Саве у Бечу са великом пажњом и радозналошћу је слушала надахнуте предаваче, а потом ангажовано учествовала у разговору који је уследио. Централна тема предавања, али и разговора, био је значај тог, како су предавачи истакли, „првог српског устава“ , који је у историјском европском контексту био један од првих правних докумената уопште.

Вишевековно поштовање и трајање Законоправила у Српској Цркви, које је у себи садржало одреднице које су уређивале део црквеног, али и световног живота у Србији тога доба, значајно је као један од каснијих елемената континуитета српске државности кроз векове, чинећи својеврсну спону између средњовековне Царевине и дугог процеса успостављања модерне српске Државе.
Тема разговора је био и савремени однос одговорних према том прворазредном српском историјском и правном споменику , јер је било велико разочарење чути да процес приређивања Законоправила и његовог превода на савремени српски језик не напредује, па и да се појављују и потешкоће у том процесу.

Након обраћања г-дина Стојкова, адвоката г-дина Владимира Штрбца и г-дина Мијодрага Иванића, уследила је жива дискусија, која је била последица изузетно великог интересовања за овај српски правни зборник и вредности, које је у себи интегрисао, а у односу на данашње прилике и колапс модерне српске Државе и друштва. Говорено је о околностима, стању и односу данашње српске Државе и правосуђа, према тековинама светосавске државности, као и друштвене свести, настале на развалинама атеизма, потрошачког материјализма и безбожништва.

Извештаје са овог значајног сабрања у Бечу донели су и Интернет сајтови Струковног Удружења Правника ''Номоканон'' (погледајте овде) и Српског Просветног и Културног Друштва ''Просвјета'' (погледајте овде).

|