ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ У ЗАЈЕЧАРУ

Поводом обележавања стогодишњице завршетка Великог рата, Матична библиотека „Светозар Марковић“ из Зајечара издала је трећу монографску публикацију — репринт издање књиге „Историја 20. пешадијског пука”, поред још две монографске публикације у којима ауторство потписује и Јелица Илић. Чињеница да постоји само један примерак књиге, уз препознавање значаја књиге у локалним и националним оквирима, навела је издавача да изда репринт издање.

На промоцији (19/03) су говорили писац предговора и начелник катедре на Војној академији пуковник Слободан Ђукић, доктор историјских наука и сарадница Центра за истраживање Православног Монархизма, Александра Пећинар, и виши кустос Народног музеја Зајечар Јелица Илић, као и директор зајечарске библиотеке Бобан Ђорђевић.

Ова књига бележи судбину 20. пешадијског пука у кључним моментима: Церска битка, битка на Дрини, другу фазу битке на Дрини, офанзиву аустријске војске, одступање главне снаге српске војске 1915, затим реорганизацију српске војске на Крфу 1916, Солунски фронт, да би на крају дала списак погинулих и умрлих официра, подофицира, каплара и редова 20. пешадијског пука 1914-1917.

„Књига прати живот војника 20. пешадијског пука од почетка Првог светског рата до демобилизације 1920. године. Она има велику историографску вредност, јер приказује рат из једне нове перспективе, из угла пешадијског пука, што ову књигу издваја од других историја Великог рата. У њој су догађаји војника Неготинске и Тимочке Крајине, јер је услед повећања броја регрута на подручју Тимочке дивизијске области, формиран 20. пешадијски пук, који је по објави рата 25. јула, 1914. ушао у састав Тимочке дивизије“, наводи у предговору ове књиге пуковник Слободан Ђукић, предавач на Војној академији.

У свом излагању др Александра Пећинар је настојала да пружи нешто другачију димензију читању наведене књиге, износећи чињенице о важности Првог светског рата, а посебно о формирању и пробоју Солунског фронта као и улози коју је Тимочка дивизија у наведеном периоду одиграла. Посебно су истакнути подаци деловању исте дивизије у одсудној бици на пољу Легет-прелазу код Чеврнтије, пронађене у дневнику Академика Миладина Пећинара, али и наводи који су о дејствима Тимочке дивизије забележени у грчкој историографији, а који пружају детаљне наводе о улози и значају савезничке српске војске у операцијама на Балкану у време Великог рата.

Имајући у виду и чињеницу да је Зајечар родни град Николе Пашића, српског премијера у периоду Великог рата, посебан акценат др Пећинар је дала српско-грчкој сарадњи у наведеном периоду оличеној у дипломатској делатности премијера Србије и Грчке, а нарочито деловању грчког премијера Елефтериоса Венизелоса и његовим настојањима за очувањем добросуседских односа. Овом приликом изнела је и детаље из мемоарске грађе грчког државника у којој исти као једну од највећих признања које је у својој каријери добио наводи заједничко председавање Српском Скупштином са Николом Пашићем, а након потиписивања Мировног споразума у Букурешту и одушевљеног дочека масе српског народа на обалама Дунава, који је за државнике две савезничке земље уприличен у Београду.

Промоцију књиге у Читалишту зајечарске библиотеке, поред бројног заинтересованог аудиторијума, својим присуством увеличали су и представници Војске Србије.

|